علت وزوز گوش و درمان آن

وزوز گوش یکی از علایمی است که ممکن است به صورت موقت یا مداوم در گوش احساس شود. علت وزوز گوش در هر فرد متفاوت است این حالت ممکن است به صورت صدای شبیه به بوق، زنگ، خش‌خش، یا صداهای دیگر توصیف شود اما درمان وزوز گوش چیست.

درمان وزوز گوش

 • ابتدا باید گفت که بهترین راه درمان وزوز گوش که تا به امروز کشف شده است اسفتاده از سمعک مناسب و زیر نظر پزشک است 
 • استراحت و کاهش استرس: استراحت کافی و کاهش استرس می‌تواند برای برخی افراد بهبود وضعیت را به همراه داشته باشد.
 • استفاده از ماساژ: ماساژ ملایم ناحیه گردن، ستون فقرات، و مناطق دیگر مرتبط می‌تواند به کاهش وزوز گوش کمک کند.
 • استفاده از مواد طبیعی: برخی مردم از استفاده از مواد طبیعی مانند گیاهان دارویی (مثل گونه‌هایی از گیاهان گیاهی) یا مواد غذایی خاص (مانند گردو، زنجبیل و عسل) برای کاهش وزوز گوش استفاده می‌کنند، هرچند تأثیرات آن‌ها بر اساس شخص به شخص متفاوت است.
 • تغییر در سبک زندگی: کاهش مصرف مواد محرک مانند قهوه، نیکوتین و الکل، و همچنین حفظ رژیم غذایی مناسب می‌تواند به کاهش وزوز گوش کمک کند.

هرچند این روش‌ها ممکن است در برخی افراد بهبود موقتی ایجاد کنند، اما برای درمان باید بر اساس دلیل و علت آن عمل شود و بهتر است با متخصصین پزشکی مشورت کنید.

استفاده از سمعک در برخی موارد می‌تواند برای کاهش وزوز گوش مفید باشد، اما باید توجه داشت که اگر به علت اختلالات شنوایی است، سمعک ممکن است تأثیرگذار باشد،برند های مختلف سمعک مانند سمعک فوناک یا سمعک زیمنس هستن که به درمان وزوز گوش کمک میکنند اما در موارد دیگر این تأثیر ممکن است کمتر باشد. در هر صورت، مشاوره با یک متخصص گوش و حلق و بینی توصیه می‌شود.

در برخی موارد، استفاده از سمعک می‌تواند تجربه شنوایی را بهبود دهد و باعث کاهش تمرکز بر روی این صدا ها شود. به طور مثال، برای افرادی که شنوایی‌شان در برخی فرکانس‌های خاص کاهش یافته است، استفاده از سمعک ممکن است آن‌ها را قادر به بهتر شنیدن صداهای دیگر کند و این امر می‌تواند باعث کاهش محسوس شود.

انواع وزوز گوش

با این حال، در صورتی که دلایل دیگری مانند مشکلات عضلانی و اسکلتی، مشکلات عصبی یا دیگر علل ناشی از مشکلات غیر شنوایی است، تأثیر سمعک ممکن است کمتر یا ناچیز باشد و در این صورت، روش‌های دیگری برای مدیریت وزوز گوش ممکن است مفیدتر باشند.

استفاده از سمعک برای کنترل صدا بسیار خوب میباشد در مواردی که به علت اختلالات شنوایی است می‌تواند مفید باشد. زمانی که شخص با اختلالات شنوایی روبرو است، ممکن است مغز تلاش بیشتری برای درک صداهای اطرافی داشته باشد، که این ممکن است باعث افزایش صدا یا حس تشدید آن شود.

استفاده از سمعک در این موارد می‌تواند با افزایش کیفیت شنوایی، کاهش تلاش مغز برای شنیدن صداها و توازن بخشیدن به شنوایی کمک کند. این موضوع ممکن است به طور غیر مستقیم باعث کاهش وزوز گوش یا کاهش تمرکز بر روی آن شود.

با این حال، استفاده از انواع سمعک برای مدیریت وزوز گوش باید توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی یا در یک مرکز شنوایی‌ سنجی مورد بررسی دقیق قرار گیرد. زیرا این مسئله بستگی به علت و شدت وزوز گوش دارد و در برخی موارد، استفاده از سمعک ممکن است تأثیر چندانی نداشته باشد.

علت وزوز گوش

وزوز گوش یکی از علایمی است که ممکن است به صورت موقت یا مداوم در گوش احساس شود. این حالت ممکن است به صورت صدای شبیه به بوق، زنگ، شور، خش‌خش، یا صداهای دیگر توصیف شود، که توصیه میشود به مرکز شنوایی سنجیی مراجعه شود.

علت وزوز گوش می‌توانند متنوع باشند:

 • آسیب شنوایی: کاهش شنوایی و اختلالات در گوش داخلی می‌تواند باعث این مشکل شود.

 • عوامل محیطی: از جمله این عوامل می‌تواند صدای بلند، استفاده از هدفون‌های با صدای بلند، یا تماس با مواد شیمیایی ضار باشد.

 • فشار خون بالا: افرادی که فشار خون بالایی دارند ممکن است به مشکلات شنوایی دچار شوند.

 • اضطراب و استرس: وضعیت‌های روانی ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند که می‌تواند شامل این مشکل باشد.

 • عوارض دارویی: مصرف برخی داروها ممکن است به وزوز گوش منجر شود.

در صورتی که این صداها مداوم و مزاحم باشد یا با دیگر علایم همراه باشد، توصیه می‌شود که به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرده و یک ارزیابی جامع برای تشخیص دقیق و درمان مناسب انجام دهید.

به طور کلی، عوامل دیگری که ممکن است باعث مشکل شنوایی شوند عبارتند از:

 • اختلالات گوش میانی: مشکلاتی مانند عفونت‌ها، ترشحات گوش، یا تحلیلی‌های جلوه‌ای از طریق شکاف‌های گوش میانی ممکن است صدا های بدی ایجاد کنند.

 • مشکلات عضلانی و اسکلتی: وجود مشکلات در عضلات و استخوان‌های گردن و ستون فقرات نیز ممکن است به این مشکل منجر شود.

 • تروما و ضربه: ضربه به سر، گوش یا ناحیه‌های دیگری از بدن می‌تواند باعث مشکل در شنوایی شود.

 • بیماری منویر: این بیماری که اغلب با علائم مانند سرگیجه همراه است، ممکن است با وزوز گوش نیز همراه باشد.

 • افرادی که در معرض صداهای بلند قرار دارند: مانند کارگران صنایع نویزی یا موسیقی‌دانان، ممکن است به این مشکل دچار شوند.

عوامل وزوز گوش

تشخیص دقیق و درمان وزوز گوش بسته به علت ممکن است متفاوت باشد، بنابراین در صورتی که با این مشکل مواجه هستید، مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی برای ارزیابی دقیق توصیه می‌شود.

اطلاعات بیشتری راجع به راه‌های کاهش و یا مدیریت آن می‌تواند مفید باشد:

وزوز گوش یک علامت است و نه بیماری مستقل. علت این مشکل ممکن است متنوع باشد و به طور معمول از یک عارضه دیگر ناشی می‌شود. برخی از علل عبارتند از:

 • اختلالات شنوایی: کاهش شنوایی یا اختلالات در گوش داخلی می‌توانند باعث مشکل در شنوایی شود. این اختلالات ممکن است ناشی از عوامل مانند پیری، عفونت‌ها، صدمات، یا بیماری‌های شنوایی باشند.

 • عوامل محیطی: تماس با صداهای بلند، استفاده مداوم از هدفون‌ها با صدای بلند، یا صدمات ناشی از محیط کاری ممکن است به وزوز گوش منجر شوند.

 • اختلالات عضلانی و اسکلتی: مشکلات در عضلات و استخوان‌های گردن و ستون فقرات نیز ممکن است به مشکلات شنوایی منجر شوند.

 • عوارض دارویی: مصرف برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، ضدالتهاب‌ها، یا داروهای شیمی درمانی می‌توانند عوارضی مانند مشکل در شنوایی و صدا های عجیب ایجاد کند.

 • بیماری منویر: این بیماری که اغلب با سرگیجه همراه است، ممکن است با صدا ها ازار دهنده نیز همراه باشد.

برای تشخیص دقیق علت وزوز گوش، مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی یا شنوایی‌شناس توصیه می‌شود. انجام ارزیابی‌های لازم می‌تواند به تشخیص صحیح و درمان مناسب کمک کند.

برای دریافت اطلاعات و قیمت سمعک با ما در تماس باشید.

صدای وزوز گوش

سر و صداهای محیط اطراف همواره یک جزء از زندگی روزمره ما را تشکیل می‌دهند. هنگامی که به خلق و خوی صداهای اطرافمان توجه می‌کنیم، ممکن است به نکات جالب و حتی به مواردی که ممکن است تا کنون آگاهی نداشته باشیم، پی ببریم. اما گاهی اوقات، شخص ممکن است با مواجهه با وزوز گوش، یک تجربه متفاوت را تجربه کند.

این احساس مزاحم و گاهی هم ناراحت‌کننده، می‌تواند از منابع مختلفی نشأت بگیرد. یکی از دلایل شایع است مربوط به تغییرات فشار هوا یا عدم تعادل فشار در گوش باشد. این امر معمولاً با عواملی مانند سفر به ارتفاعات بلند، تغییرات اقلیمی، یا حتی تحت تأثیر عوامل جوی قرار گرفتن می‌تواند رخ دهد.

علاوه بر این، برخی افراد ممکن است به علت استفاده نادرست از ابزارهای صوتی مانند هدفون‌ها یا صداهای شدید محیط بروز دهد . آسیب به حسگرهای شنوایی و اعصاب گوش می‌تواند این وزوز را به وجود آورد و در صورت تداوم، ممکن است به مشکلات جدی‌تری منجر شود.

برخی اوقات، این مشکل نشانه‌ای از مشکلات پزشکی می‌باشد که نیاز به ارزیابی توسط یک پزشک دارد. برخی از علل ممکن شامل عفونت‌های گوش، مشکلات در قسمت‌های داخلی گوش، یا حتی مشکلات در سیستم عصبی مرتبط با شنوایی می‌شوند.

در نهایت، توجه به هر نوع تغییر در شنوایی و احساسات گوش بسیار مهم است. اگر وزوز گوش به مدت طولانی ادامه دارد یا با علائم دیگری همراه است، حتماً بهتر است که یک پزشک متخصص یا گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا علت وزوز گوش مشخص شود و درمان مناسبی انجام شود.

استفاده از سمعک باعث درمان وزوز گوش مشود، اما گاهی ممکن است که سمعک دچار ایرادی شود و نیاز به تعمیر پیدا کنک که جای نگرانی نیست زیرا کیلینیک اویتا تعمیر سمعک را در کم ترین زمان انجام می دهد.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا
تماس با ما